Smart TV BoxPridané: 06.06.2016

Smart TV Box od Antiku: Nové funkcie a DVB-T


Antik zaujal ešte minulý rok, keď predstavil  Smart TV Box – IPTV službu, ktorá je dostupná kdekoľvek na Slovensku po zapojení k internetu. Ten môže byť od akéhokoľvek poskytovateľa.

 

Hlavným lákadlom mal byť okrem toho balík programov, ktoré získa zákazník zadarmo po zakúpení boxu. Bonusom sú multimediálne aplikácie.

Druhá generácia má aj  DVB-T

Aktuálne sa do predaja dostáva zariadenie „Smart TV Box II“, ktoré ponúka výhodu hybridných zariadení. Okrem sledovania televízie cez IPTV bude možné využívať aj pozemnú digitálnu televíziu DVB-T. Tuner na príjem televízie je už zabudovaný, stačí iba pripojiť anténu.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Predná strana už obsahuje logo operátora Antik

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Zadná strana boxu sa rozšírila o DVB-T vstupy

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Nový diaľkový ovládač pohodlnejší do ruky

 

Zariadenie je veľké 20 x 4 x 15 cm. Na prednej strane sa nachádza logo operátora, názov Juice Mini a LED dióda, ktorá je modrej farby pri zapnutom a červenej pri vypnutom boxe. Nachádza sa tu aj USB 2.0, ktoré už je možné využívať. Poslúži napríklad na nahrávanie programov.

Na zadnej strane sa nachádza anténny vstup a výstup na DVB-T, 2x Ethernet pre internetovú konektivitu a napríklad na zapojenie telefónu.

Nájdete tu aj druhý USB 2.0, HDMI, SCART, optický audio výstup Toslink a konektor pre pripojenie zdroja. Spotreba boxu je približne 8 Wattov.

Zmenil sa ale diaľkový ovládač, ktorý je po novom čierny, väčší a padne oveľa lepšie do ruky. Tlačidlá sa stláčajú dobre, väčšina z nich je pogumovaná. Ide o rovnaký typ ovládača, ako dodáva napríklad LG ku svojim televízorom.

V zozname sa dajú ľahko rozlíšiť programy, ktoré je možné prijímať cez DVB-T, keďže pri logu majú dodatkovú informáciu DVB-T.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Pri programe sa zobrazuje informácia o tom, že je prijímaný pozemnou formou

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Pri vysielaní sa zobrazuje aj sila DVB-T signáluPre sprístupnenie DVB-T postačí iba pripojiť anténu pre príjem pozemnej televízie. Samotná funkcia je v set-top-boxe aktívna

 

Vzhľadom k tomu, že v každej lokalite sa vysielajú programy na inej frekvencii, je potrebné spustiť automatické ladenie. Pôvodné programy sa vymažú. Ak použijete manuálne ladenie, musíte zvoliť konkrétnu frekvenciu, na ktorej multiplex vysiela.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Programy je možné naladiť v nastaveniach. Dostupné je aj manuálne ladenie

 

Smart TV Box podporuje kompresný štandard MPEG-2 a novší MPEG-4. V prípade spustenia druhej generácie DVB-T u nás si už tieto programy na boxe nenaladíte. Podpora pozemného vysielania je vhodná najmä pre užívateľov, ktorí si vezmú zariadenie napríklad na chatu bez internetovej konektivity, alebo sa uplatňuje FUP pri ich internetovom programe.  V prípade, že budete používať vysielanie cez IPTV, DVB-T stanice môžete jednoducho vymazať. Platí to aj naopak, ponechať si v zozname môžete iba DVB-T verziu staníc.

 

Vzhľadom k tomu, že vysielanie cez internet je pri tomto boxe posunuté približne o viac ako pol minúty, DVB-T sa dá použiť aj pri sledovaní športových zápasov bez toho, aby vám zaujímavé momenty prezradil sused predčasne.

Sledovanie cez DVB-T bolo počas testovania stabilné, nezaznamenali sme výpadky. Korektne fungoval aj elektronický programový sprievodca, problém nie je ani s diakritikou.

Vyskúšali sme aj nahrávanie pozemného vysielania. Nahrávať je možné obsah po pripojení USB kľúča, alebo pevného disku. Po uložení obsahu sme sa niekoľkokrát stretli so „zamŕzaním“ nahrávky pri prehrávaní. Na zaznamenávanie programu môžete použiť jeden z dvoch USB vstupov. Uložiť môžete aj obsah z IPTV.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Box umožňuje už aj nahrávanie obsahu

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Zoznam nahraných relácií

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest

 

Nový box bude v ponuke za pôvodnú cenu 99 eur, ako aj Smart TV Box prvej generácie. Zatiaľ nie je známe, či operátor pôvodné boxy, ktoré podporujú len niektoré z nových funkcií, dopredá so zľavou.


Čo sa zmenilo?


Keď sme box testovali pred rokom, prekážal nám nedoriešený archív a viacero chýb. Vďaka aktualizácii, ktorá prišla koncom minulého roka, sa situácia zmenila k lepšiemu.

Keď si zvolíte triedenie podľa názvu, zobrazí sa akási videopožičovňa s názvami a obrázkami odvysielaných titulov. Obsah je možné aj rozdeliť do sekcie film, seriál, detský, dokument, alebo iné. Dostupná je aj možnosť vyhľadať konkrétny obsah.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Archív rozdelený do viacerých kategórií

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Zadávanie písmen nepatrí medzi najpohodlnejšie

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Vyhľadávanie funguje spoľahlivo

 

Triedenie podľa stanice sa zobrazí vo forme EPG, v ktorom si môžete obsah vybrať. Tento postup odporúčame hlavne vtedy, keď si pamätáte, kedy a na ktorej stanici sa program vysielal.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Sledovanie seriálu z archívu

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Klasické EPG, ktoré ponúka programy z archívu

 

Archív je dostupný pre stanice Jednotka, Dvojka, Markíza, Doma, JOJ, Plus, ČT1 a ČT2. Poteší, že môžete sledovať programy, ktoré boli odvysielané až pred dvadsiatimi dňami. Po zvolení vybranej relácie môžete označiť a zdieľať reálny začiatok programu, čo pomôže iným užívateľom. Službu detailne otestujeme v najbližších týždňoch, keď bude fungovať v celej sieti.

Chválime možnosť nastaviť si možnosť pretočenia záznamu o 5, 10, 20, 40, 80, 160 alebo až 320 sekúnd. Dĺžku, o koľko sa nahrávka pretočí, si zvolíte šípkami nahor a nadol.

Niekoľkokrát počas testu sa ale relácia počas pretáčania stopla, pomohlo opätovné spustenie. Archív je teraz dostupný podľa názvu alebo programu.

Musíme ale upozorniť, že archív dostanete po kúpe boxu zadarmo iba na tri mesiace. Ak si potom nepredplatíte Mix balík za 5,50 eura mesačne, o službu prídete.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Hlavné menu je rozdelené do ôsmych častí

 

YouTube ako príjemný doplnok

Antik dokázal do služby implementovať videoportál YouTube, čo sa doteraz nepodarilo napríklad Telekomu, či Orangeu. Aplikácia ponúka používateľovi možnosť zvoliť si z viacerých kategórií ako hudba, filmy, šport, zábava a iné.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Prehrávanie z YouTube funguje spoľahlivo aj pri kvalite 720p

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Odporúčané videá v službe

 

Dostupná je ale aj možnosť vyhľadávania obsahu. Zadávanie textu je ale pomerne nekomfortné, keďže je potrebné zadať každé písmeno prostredníctvom šípok. Vhodnejšia by bola možnosť ovládať službu napríklad cez mobil či tablet.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Ponúkané kategórie v aplikácií

 

Videá je možné spustiť v kvalite 240p, 360p, ale aj vo vysokom rozlíšení 720p alebo 1080p. Dostupná je aj možnosť pretočenia o 1, 3, 5, 10, 30 alebo až 60 sekúnd.

Videá áno, ale bez titulkov

Box dostal v minulých mesiacoch aktualizáciu, ktorá aktivovala obidva USB vstupy. Užívateľ si tak môže prehrávať videosúbory avi, DivX alebo mkv. Počas nášho testu fungovalo prehrávanie bez problémov.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Obsah na USB kľúči

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Prehrávanie videí funguje bez problémov

 

Vyskúšali sme aj prehratie videa s titulkami. Box ich nepodporuje a zariadenie ich označí ako neznámy formát. Podporované sú aj audio súbory vo formáte mp3 a obrázky jpg.

Prinášame tiež oficiálny prehľad podporovaných typov súborov: Video - avi, mkv, mp4, flv, mov, 3gp, divx; Audio - mp3; Obrázky - jpg, png, gif, bmp.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Box si s titulkami zatiaľ neporadí

 

Nepoužiteľný prehliadač a aplikácie

Zaujímavo znie prístup na internet. Prehliadač v službe síce vítame, surfovanie na internete je ale veľmi nekomfortné a pomalé. Na zadávanie adresy je potrebné zadávať každé písmenko z virtuálnej klávesnice.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Zadávanie textu je veľmi nekomfortné

 

Aj napriek tomu, že sa na ovládači nachádza klávesnica, využiť sa nedá. Samotný pohyb po stránkach je možný iba šípkami. Antik síce ponúka bezdrôtovú klávesnicu, ktorá vám prehliadanie zjednoduší, priplatiť si ale musíte viac ako 30 eur. Použiť môžete aj ľubovoľnú klávesnicu alebo myšku na ovládanie, špecifické tlačidlá na ovládanie boxu ale fungujú iba s originálnou klávesnicou.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Surfovanie by mohlo byť ľahšie s aplikáciou

 

Na internete si s týmto prehliadačom pozriete videá v štandarde HTML5, Flash nie je podporovaný.

V sekcii zábava sa nachádzajú aj aplikácie TV Sme a Metoo. Obidve z nich majú relácie rozdelené do viacerých kategórií. Po zvolení videa si môžete pozrieť aj bližšie informácie o zvolenej relácii.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Rozhranie služby TV SME

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Videá v Metoo je možné pretáčať

 

S prehrávaním videí sme nemali problém. Chýba ale možnosť navolenia kvality. Väčšina videí bola v nízkom rozlíšení.

Príjemne nás prekvapila aplikácia počasie. Tá umožňuje vybrať si z viac ako dvadsiatich lokalít. Počasie je dostupné na 7 dní dopredu a ponúka aj informácie o vlhkosti vzduchu, rýchlosti vetra alebo meninách. Počasie sa zobrazí vždy na niekoľko sekúnd pri zapínaní boxu. Aplikácia čerpá informácie z portáluMeteo.sk.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Počasie sa zobrazí pri zapnutí set-top boxu

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Počasie je dostupné na sedem dní dopredu

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Lokalitu pre službu si zvolíte v nastaveniach

 

Málo programov, české ale nechýbajú

Antik na webe služby uvádza, že je dostupných dvadsaťštyri televíznych programov. Reálne služba ale ponúka oveľa viac staníc. Dostupné sú aj všetky české komerčné stanice, ktoré majú pre názvom uvedené „test“. Operátor ale uvádza, že garantuje príjem staníc, ktoré sú uvedené na webe.

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


V službe našťastie nechýbajú ani české komerčné stanice

 

 

obrázky, 2013, testy, antiktest


Dostupná je aj česká stanica Prima Cool

 

Stanice, ktoré získa zákazník zadarmo po kúpe boxu: Jednotka, Dvojka, Markíza, Markíza HD, Dajto, Fooor, Doma, JOJ, Plus, Wau, TA3, ČT1, ČT2, ČT24, Óčko, MusicBox, TV Naša – nefunkčný program, TV Piánko, TV Regíon, Zemplín, Mestské TV Košice, Mestské TV Vranov, Miestna TV Trebišov, HN TV – Humenská televízia, Mestská TV Partizánske, TV Považie, CE TV, TV8, Residence TV, Regionální Televize, Šlágr TV, Noe TV, TV Lux.

Programy v testovacom režime:Nova, Nova Cinema, Prima Family, Prima Cool, TV Barrandov, Prima Love, ČT4 Sport, Fanda, Prima Zoom, Smíchov, Telka

Platený balík Mix balík 5,50 eura mesačne: History Channel, Crime and Investigation, Auto Motor und Sport, Sport5, Mezzo, Óčko Gold, Retro Music Television, Fun1, Russian Travel Guide, HD+, Dusk! TV 

V programovom rastri sú aj viaceré regionálne stanice. Nechýba tu ani jeden program vo vysokom rozlíšení – Markíza HD. Ten sa vysiela s priemerným dátovým tokom 3,5 Mbit/s. Kvalita je napríklad v porovnaní so Skylinkom o poznanie horšia.

Doplnené dnes o 15:25: Markíza HD sa vysiela vo FullHD rozlíšení s dátovým tokom v dvoch profiloch - 3,5 a 4 Mbit/s.

Programy v štandardnom rozlíšení sa vysielajú s tromi dátovými tokmi – nízka kvalita s tokom 1,2 Mbit/s, stredná kvalita s 1,5 Mbit/s a vysoká kvalita s 2 Mbit/s. Dátový tok je variabilný a „skáče“ smerom nahor resp. nadol podľa typu vysielania. Počas testu sme nezaznamenali výpadky staníc alebo vysielania.

Provider odporúča internet s rýchlosťou aspoň 2 Mbit/s, ak chcete ale surfovať aj na internete, odporúčame rýchlejší program. Služby si totiž budú pásmo deliť, môže tak prísť k výpadku staníc. My sme vyskúšali zariadenie s internetom s konektivitou 15 Mbit/s.

 

Služba dobrá, ovládanie treba doladiť

 

obrázky, 2013, testy, antiktest

 Dôležité prednosti:

 

  • funkčnosť u ktoréhokoľvek providera (okrem zámerne blokujúcich)
  • zabudovaný DVB-T tuner,
  • doplnkové aplikácie a prístup na internet
  • viac ako 20 staníc zadarmo (bez garancie)

 

obrázky, 2013, testy, antiktest

 Hlavné nedostatky:

 

  • chyby pri archíve
  • nepohodlné zadávanie textu
  • prehrávač nepodporuje titulky
  • iba jeden platený balík

Smart TV Box druhej generácie ponúka inovatívnu novinku vo forme zabudovaného DVB-T tunera. Antik navyše nezabúda ani na majiteľov pôvodných boxov, ktorým sprístupňuje všetky nové služby, ktoré nie sú závislé od hardvéru.

Poteší aj dvadsaťdňový televízny archív a žiadané české komerčné stanice, ktoré šíri aspoň v takzvanom testovacom režime.

Negatívne nás ale prekvapilo ovládanie a zadávanie písmen pri vybraných službách. Aj napriek tomu, že operátor ponúka prídavnú bezdrôtovú klávesnicu, je potrebné za ňu doplatiť dosť veľkú sumu.

Vhodnejšia by bola aplikácia pre mobilné zariadenia na ovládanie boxu, surfovanie na internete a zadávanie textu, ktorá by nekomfortné ovládanie vyriešila.

 

zdroj: http://www.zive.sk/clanok/67510/test-smart-tv-box-od-antiku-nove-funkcie-a-dvb-t

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2016 - 2017 © TVCentrum